4 fakty o automatycznym wznowieniu OC, które musi znać każdy kierowca

Ubezpieczenie OC samochodu ulega automatycznemu wznowieniu, jednak ten mechanizm nie zadziała w każdym przypadku. Poniżej znajdziecie informacje na temat tego, kiedy OC nie ulegnie przedłużeniu oraz co zrobić, gdy chcemy zmienić ubezpieczyciela.

Umowa OC zawierana jest na rok, czyli 12 miesięcy, jeżeli po tym czasie jej nie wypowiemy, zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Dzieje się to na mocy klauzuli prolongacyjnej, której celem jest zmniejszenie ilości kierowców poruszających się po drogach bez ważnego OC.

1. Jeżeli zalegasz ze składką OC, to ubezpieczenie nie zostanie Ci przedłużone
Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC, to bardzo dobre rozwiązanie, bo nie trzeba pamiętać o ponownym podpisaniu umowy. Odnowienie nastąpi jednak tylko wtedy, gdy składka polisy została opłacona w całości. Gdy zalegamy ze składką OC, firma nie przedłuży z nami umowy, więc będziemy zmuszeni szukać nowego ubezpieczyciela.

2. Przekroczyłeś termin wypowiedzenia? Poczekasz kolejny rok
Decydując się na zmianę ubezpieczyciela, należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie wypowiedzieć umowę. Gdy minie termin wypowiedzenia i umowa OC przedłuży się automatycznie, niestety będziemy zmuszeni poczekać na zmianę polisy do przyszłego roku.

3. Nie dotrzymując terminów, narażasz się na podwójne OC
Wypowiedzenie umowy musi być przeprowadzone w odpowiednim terminie, inaczej narażamy się na dodatkowe koszty. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na wykupienie OC u innego ubezpieczyciela, a nasza stara umowa została automatycznie przedłużona, bo zapomnieliśmy jej wypowiedzieć, będziemy zmuszeni płacić podwójne OC dla jednego samochodu i nie zyskamy żadnych dodatkowych usług. Aby ułatwić życie kierowcom, jest możliwość wypowiedzenia jednej z polis, nawet gdy umowa obowiązuje nas na kolejny rok. Aby to zrobić należy wystosować odpowiednie pismo.

4. Jeżeli nie ubezpieczyłeś samochodu, zapłacisz karę
Większość osób nabywa samochody używane, stając się nowym właścicielem pojazdu, trzeba pamiętać o wykupieniu OC po jego wygaśnięciu, gdyż w tym wypadku nie odnowi się ono automatycznie. Gdy nie dopilnujemy tych spraw na czas, narażamy się na wysokie kary, które wynoszą nawet 3700 zł w przypadku aut osobowych i do 5500 zł, jeśli jesteśmy posiadaczami pojazdów ciężarowych.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego warto wybrać dobrego ubezpieczyciela, który będzie miał najkorzystniejszą dla nas ofertę. Pamiętajmy, aby pilnować terminów, gdy planujemy zmienić polisę na inną lub nabyliśmy nowy samochód.