Ubezpieczenie turystyczne – zakres ochrony

Wyjazdy turystyczne to nie tylko przyjemność, ale i zwiększone ryzyko. Niestety planując, głównie zagraniczne wycieczki, nie myślimy o ewentualnych zagrożeniach. W zorganizowanych turnusach zwykle biuro podróży gwarantuje podstawowy pakiet ubezpieczeń, jednak wyruszając na wczasy we własnym zakresie, należy pomyśleć o zabezpieczeniu indywidualnie. Zagrożenia można wyeliminować, wybierając odpowiednie ubezpieczenie. Dla turysty ważne jest nie tylko zabezpieczenie na wypadek choroby, nieszczęśliwego wypadku, ale również bezpieczeństwo bagażu itp. Z badań wynika, że najczęściej nie ubezpieczony turysta ponosi koszta związane z leczeniem zagranicą, kosztami transportu medycznego czy naprawa zniszczonego sprzętu.

Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych w ofercie posiada co najmniej kilka wariantów ubezpieczenia turystycznego. Różnice zwykle dotyczą zakresu ochrony, przedmiotu ubezpieczenia i co za tym idzie, wysokości składki. Zwykle wiele ubezpieczeń łączy się w tym przypadku w pakiety, objęte kompleksową umową ubezpieczenia. W skład takich pakietów najczęściej wchodzą:

– następstwa nieszczęśliwych wypadków NNW zapewniające wypłatę odszkodowania za utratę zdrowia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
– koszty leczenia zagranicą KLZ zapewniające pokrycie kosztów związanych z udzieleniem pomocy medycznej, wizyt lekarskich i lekarstw (w krajach europejskich warto też przedstawić kartę EKUZ, gwarantująca podstawowa pomoc medyczną (wydają ją oddziały NFZ na terenie Polski)
– koszty akcji poszukiwawczych i ratowniczych
– assistance zapewniające pomoc poszkodowanemu i najbliższym
– odpowiedzialność cywilna OC zapewniająca wypłatę odszkodowania, gdy w wyniku naszych działań poszkodowana będzie obca osoba
– ubezpieczenie sprzętu i bagażu
– koszty rezygnacji z wyjazdu lub wcześniejszy powrót.

Dla osób, które zamierzają aktywnie spędzać czas, np. uprawiając sporty ekstremalne, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu od ryzyka związanego z konkretną dyscypliną.

W ubezpieczeniu turystycznym istotne jest to, że umowa może być zawarta nie tylko przez samego ubezpieczonego, ale i np. biuro podróży organizujące wyjazd, działające w imieniu i na rzecz konkretnej osoby – uczestnika wyjazdu. Po zawarciu takiej umowy towarzystwo ubezpieczeniowe wydaje polisę, dokument potwierdzający fakt zawarcia polisy, legitymację. Oczywiście przed podpisaniem umowy ubezpieczenia klient ma prawo żądać przedstawienia ogólnych warunków ubezpieczenia. Tu na uwagę zasługują głównie wyłączenia, czyli sytuacje, w których zakład nie uzna szkody i nie wypłaci odszkodowania. Na image zasługuje też fakt, że odpowiedzialność towarzystwa nie może zacząć się wcześniej, niż dzień po opłaceniu ustalonej składki ubezpieczeniowej.