Search for:
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?
Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Nie da się jednoznacznie podać minimalnego wynagrodzenia, które pozwoli Ci zaciągnąć kredyt hipoteczny w wybranej przez Ciebie wysokości. To ile trzeba zarabiać zależy od Twojej ogólnej sytuacji życiowej, a także poziomu wydatków. Mimo wielu zmiennych postaramy się w tym artykule przybliżyć Ci, ile mniej więcej trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny w 2023 roku.
Read More

Ile czeka się na kredyt hipoteczny?
Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

Czas oczekiwania na decyzję kredytową przy kredycie hipotecznym jest różny w poszczególnych bankach. Na jego długość mają wpływ:

– Ilość składanych wniosków o kredyt;
– Procedury obowiązujące w danym banku;
– Sytuacja finansowa kredytobiorcy (niektóre osoby banki analizują bardziej wnikliwie pod kątem zdolności kredytowej).

Ile więc w praktyce czeka się na kredyt hipoteczny? Ile trwają formalności? I czy ten czas da się w jakiś sposób skrócić?
Read More

niezależni doradcy kredytowi - doradcykredytowi.com.pl
Oszczędzanie – jak zacząć?

Oszczędzanie nie jest proste, ale warto zdecydować się na odkładanie pieniędzy, ponieważ w ten sposób będziemy mieć większe poczucie wolności oraz bezpieczeństwa. Każdy z nas powinien odkładać pieniądze na czarną godzinę i to niezależnie od tego, ile zarabiamy.

Od czego zacząć?

Odkładanie nie jest łatwe, ale każdy z nas może zacząć to robić – wystarczy systematyczność oraz samozaparcie, aby móc gromadzić oszczędności na życie. Warto zacząć od przeanalizowania swoich wydatków, większość osób ponosi niepotrzebne koszty, których w łatwy sposób można byłoby uniknąć – pakiet telewizyjny z dostępem do programów, których i tak nie oglądamy, wysokie rachunki telefoniczne, płatne konto bankowe – to zbędne wydatki. Kolejnym krokiem na drodze do oszczędzania jest ustalenie celu, który będzie motywował nas do działania. Jeśli mamy tendencje do wydawania pieniędzy, warto wybrać łatwo osiągalny cel, który będzie można szybko zrealizować. Nie należy poddawać się po kilku nieudanych próbach, warto próbować aż do skutku, w końcu oszczędzania można się nauczyć, to nawyk, który można wypracować.

Nawet odkładanie niewielkich kwot ma sens

Chociaż wiele osób tłumaczy się, że nie może pozwolić sobie na oszczędzanie ze względu na to, że ich zarobki są niskie, nie powinno być to przeszkodą w odkładaniu pieniędzy. Nawet niewielkie kwoty z czasem mogą zmienić się w pokaźną sumę, którą będzie można wykorzystać na remont domu, rozwijanie swoich zainteresowań czy wyjazd na wakacje. Warto mieć oszczędności, to bardzo dobre zabezpieczenie, dzięki któremu zwiększa się nasze poczucie bezpieczeństwa oraz wolności finansowej. Posiadając oszczędności w razie nieplanowanych wydatków, będziemy mogli skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy zamiast się zadłużać u rodziny, znajomych czy w banku.

Tnij drobne koszty

Najważniejsze jest to, aby dokładnie przeanalizować swoje wydatki, być może znajdziemy wśród nich takie, których nie musielibyśmy ponosić. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile pieniędzy wydaje i na co je przeznacza. Jeśli bliżej przyjrzymy się swoim wydatkom, może okazać się, że moglibyśmy sporo zaoszczędzić rezygnując z niektórych rzeczy.

niezależni doradcy kredytowi - doradcykredytowi.com.pl
4 fakty o automatycznym wznowieniu OC, które musi znać każdy kierowca

Ubezpieczenie OC samochodu ulega automatycznemu wznowieniu, jednak ten mechanizm nie zadziała w każdym przypadku. Poniżej znajdziecie informacje na temat tego, kiedy OC nie ulegnie przedłużeniu oraz co zrobić, gdy chcemy zmienić ubezpieczyciela.

Umowa OC zawierana jest na rok, czyli 12 miesięcy, jeżeli po tym czasie jej nie wypowiemy, zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok. Dzieje się to na mocy klauzuli prolongacyjnej, której celem jest zmniejszenie ilości kierowców poruszających się po drogach bez ważnego OC.

1. Jeżeli zalegasz ze składką OC, to ubezpieczenie nie zostanie Ci przedłużone
Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC, to bardzo dobre rozwiązanie, bo nie trzeba pamiętać o ponownym podpisaniu umowy. Odnowienie nastąpi jednak tylko wtedy, gdy składka polisy została opłacona w całości. Gdy zalegamy ze składką OC, firma nie przedłuży z nami umowy, więc będziemy zmuszeni szukać nowego ubezpieczyciela.

2. Przekroczyłeś termin wypowiedzenia? Poczekasz kolejny rok
Decydując się na zmianę ubezpieczyciela, należy pamiętać, aby odpowiednio wcześnie wypowiedzieć umowę. Gdy minie termin wypowiedzenia i umowa OC przedłuży się automatycznie, niestety będziemy zmuszeni poczekać na zmianę polisy do przyszłego roku.

3. Nie dotrzymując terminów, narażasz się na podwójne OC
Wypowiedzenie umowy musi być przeprowadzone w odpowiednim terminie, inaczej narażamy się na dodatkowe koszty. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na wykupienie OC u innego ubezpieczyciela, a nasza stara umowa została automatycznie przedłużona, bo zapomnieliśmy jej wypowiedzieć, będziemy zmuszeni płacić podwójne OC dla jednego samochodu i nie zyskamy żadnych dodatkowych usług. Aby ułatwić życie kierowcom, jest możliwość wypowiedzenia jednej z polis, nawet gdy umowa obowiązuje nas na kolejny rok. Aby to zrobić należy wystosować odpowiednie pismo.

4. Jeżeli nie ubezpieczyłeś samochodu, zapłacisz karę
Większość osób nabywa samochody używane, stając się nowym właścicielem pojazdu, trzeba pamiętać o wykupieniu OC po jego wygaśnięciu, gdyż w tym wypadku nie odnowi się ono automatycznie. Gdy nie dopilnujemy tych spraw na czas, narażamy się na wysokie kary, które wynoszą nawet 3700 zł w przypadku aut osobowych i do 5500 zł, jeśli jesteśmy posiadaczami pojazdów ciężarowych.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego warto wybrać dobrego ubezpieczyciela, który będzie miał najkorzystniejszą dla nas ofertę. Pamiętajmy, aby pilnować terminów, gdy planujemy zmienić polisę na inną lub nabyliśmy nowy samochód.