Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

Czas oczekiwania na decyzję kredytową przy kredycie hipotecznym jest różny w poszczególnych bankach. Na jego długość mają wpływ:

– Ilość składanych wniosków o kredyt;
– Procedury obowiązujące w danym banku;
– Sytuacja finansowa kredytobiorcy (niektóre osoby banki analizują bardziej wnikliwie pod kątem zdolności kredytowej).

Ile więc w praktyce czeka się na kredyt hipoteczny? Ile trwają formalności? I czy ten czas da się w jakiś sposób skrócić?

Ile czeka się na kredyt hipoteczny według prawa?

Ustawa o kredycie hipotecznym jasno wskazuje na okres w przeciągu którego banki są zobowiązane do wydania ostatecznej decyzji kredytowej. Wynosi od 21 dni. Jednak liczy się go od momentu złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów. W praktyce jest więc często nadużywany i nieprzestrzegany przez instytucje finansowe.

Ile więc mogą trwać formalności związane z decyzją odnośnie kredytu hipotecznego? W obecnej sytuacji najkrótszy czas oczekiwania to 2 tygodnie. Są to jednak nieliczne przypadki, a dodatkowo otrzymana decyzja jest z reguły decyzją wstępną, czyli taką która do niczego nie zobowiązuje i może zostać jeszcze zmieniona przez bank.
Jeśli decydujesz się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, powinieneś przygotować się na czas oczekiwania wynoszący około 60 dni.

Czy można skrócić czas oczekiwania na decyzję kredytową?

W praktyce kredytobiorca nie ma wpływu na to, ile czasu bank analizował będzie jego sytuację. Zależy to od wskazanych powyżej czynników. Jednak to, ile czeka się na kredyt hipoteczny, może skrócić się, jeśli odpowiednio przygotujemy się do złożenia wniosku. Mamy tu na myśli wcześniejsze przygotowanie wszystkich dokumentów, tak aby bank w trakcie analizowania naszej sytuacji nie doszedł do wniosku, że potrzebuje czegoś jeszcze.

Czas oczekiwania na kredyt hipoteczny – co jeszcze musisz wiedzieć?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy dany bank wydaje decyzję wstępną czy przedstawia Ci jedynie decyzję ostateczną na trwałym nośniku. Wstępna decyzja wydawana jest na podstawie analizy zdolności kredytowej i może być równa od decyzji ostatecznej, która wydawana jest z udziałem analityka. Pozytywna decyzja kredytowa daje nadzieję i pozwala działać dalej z kredytem hipotecznym, np. w związku z nieruchomością.

Warto wiedzieć, że niektóre banki wydają automatyczną decyzję negatywną po upływie 21 dni, jeśli nie zdążą całkowicie przeanalizować sytuacji kredytobiorcy. Wówczas wniosek należy złożyć od nowa. W niektórych sytuacjach dobrze jest złożyć do banku wniosek o wyjaśnienie negatywnej decyzji kredytowej.

Ile czeka się na wypłatę kredytu hipotecznego?

Wszystko zależy od banku, rodzaju kredytu hipotecznego oraz nieruchomości. Zgodnie z prawem banki mają:

– 7 dni na wypłatę środków przy kupnie nieruchomości z rynku wtórnego;
– 21 dni na wypłatę środków przy kupnie nieruchomości z rynku pierwotnego.

Czas wypłaty środków zależy również od tego, czy kredyt wypłacany jest w transzach. Jeśli tak, środki z kredytu wpłyną na Twoje konto dopiero po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie kredytowej. Wraz z wszystkimi dokumentami do kredytu dostaniesz również harmonogram spłat, w którym zawarte zostaną wszystkie dane związane z wypłatami transz.

Czas oczekiwania na kredyt – podsumowanie

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata. Zanim więc zdecydujesz się na jego zaciągnięcie, przeanalizuj wszystkie możliwe scenariusze. To ile czeka się na kredyt hipoteczny zależy od banku oraz ogólnego popytu na kredyty. Każdą sytuację warto skonsultować z profesjonalnym doradcą finansowym, który pomoże Ci odpowiednio przygotować do kredytu, aby cała procedura odbyła się spokojnie i bez stresu.