EKUZ – za co zapłaci NFZ?

EKUZ, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jest bezpłatnym dokumentem wydawanym przez oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia, potwierdzającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie 27 państw Unii Europejskiej, a także w Islandii, Szwajcarii, Norwegii i Lichtensteinie. Dzięki niej korzystanie z usług medycznych, niezbędnych, będzie odbywało się na zasadach obowiązujących w danym kraju, na równi z jego obywatelami. Koszt świadczonych usług będzie wówczas rozliczony przez NFZ.

Kto może wyrobić kartą EKUZ?

Karta przysługuje każdej osobie ubezpieczonej po złożeniu wniosku. Warto pomyśleć o niej podczas planowania wyjazdu zagranicznego nie tylko w celach zarobkowych, ale turystycznych, podczas wyjazdu w odwiedziny do znajomych i rodziny, na studia, czy w delegację. Prawo do karty przysługuje również członkom rodziny ubezpieczonego.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek można pobrać z oddziału NFZ lub ze strony internetowej. Wraz załącznikami można wypełniony wniosek odesłać poczta, lub złożyć osobiście – wówczas karta wydana będzie „od ręki”.

Ile czasu ważna jest karta?

Osoby bezrobotne uzyskają kartę na okres 2 miesięcy. 6 miesięcy ważna będzie karta wydana na wniosek osób pracujących, ubezpieczonych, studentów, rencistów i uczniów do 18 roku życia. Na okres 5 lat kartę uzyskają emeryci.

Posiadając kartę ubezpieczenia EKUZ warto wiedzieć, za co NFZ zapłaci w razie wystąpienia wymienionych w przepisach okoliczności. Zakres ochrony dotyczy przede wszystkim kontynuacji leczenia w państwie UE w placówkach działających w ramach powszechnego systemu ochrony zdrowia. Nie obejmuje prywatnego leczenia i tych, których termin planowany był w kraju. Wykaz akceptowanych placówek jest dostępny na stronie internetowej NFZ. Kobiety ciężarne mają zagwarantowaną opiekę w trakcie porodu i połogu na równi z obywatelami kraju, w jakim doszło do rozwiązania.

Czy potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

EKUZ nie zastąpi płatnego ubezpieczenia turystycznego. Koszty leczenia zagranicą bowiem obejmują często także transport chorego, czy przewóz karetką, a tego EKUZ nie zapewnia. Warto jednak przeanalizować warunki ubezpieczenia turystycznego i posiadając EKUZ wybrać opcje, która nie zawiera usług gwarantowanych przez kartę NFZ, będzie zapewne taniej.

Jeśli jesteśmy za granicą i nie posiadamy ubezpieczenia turystycznego i EKUZ a potrzebujemy skorzystać z opieki medycznej warto skontaktować się z oddziałem NFZ, by został wystawiony certyfikat zastępczy, zastępujący EKUZ. Jeśli nie posiadamy prawa do uzyskania karty ubezpieczenia, za usługi trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni, a koszty te zwykle są dość wysokie.